Chorwacja,  Europa,  Podróże

7 wodospadów w Parku Narodowym Krka

Opowiedziałam Wam już o dwóch pięknych, chorwackich miastach - Szybeniku i Dubrowniku, teraz przyszedł czas na skarby natury jakie Chorwacja ma do zaoferowania. W sumie, na terenie kraju, znajduje się  8 Parków Narodowych, dwa najbardziej popularne to Park Narodowy Jezior Plitwickich oraz właśnie Park Narodowy Krka, który chcę Wam dzisiaj przybliżyć.

Lokalizacja oraz powierzchnia

Pierwszą rzeczą, którą powinniście wiedzieć jest fakt, że jest to rzeczny park narodowy. Rzeka o której tu mowa to Krka, a dokładniej jej dolny brzeg od miejscowości Trosenj i Necven, aż po ujście do Morza Adriatyckiego. Powierzchnia parku to 109 km² kipiącej zielenią bujnej roślinności. W parku możemy spacerować po drewnianych kładkach, jest też kilka mostów, przez które można przejść, co stanowi dodatkową atrakcje.

Co sprawia, że ten park jest wyjątkowy i warty odwiedzenia?  Przede wszystkim to głębokie wąwozy wrzynające się w wapienne skały i liczne jeziora i wodospady, które tworzą niezapomniane widoki.

Wodospady

To wodospady stanowią główną atrakcje parku i to one znajdują się na większości pocztówek z tego miejsca. Jest ich siedem: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i największy oraz najsłynniejszy z nich – Skradinski buk o łącznej wysokości ponad 45 m.

Nieopodal Skradinskiego buka znajduje się kąpielisko, gdzie zwiedzający mogą się ochłodzić w czystej rzece Krka. Warto zabrać ze sobą ochronne obuwie, ponieważ są tam śliskie skały. Jak widzicie na powyższym zdjęciu, pod sam wodospad nie można podejść, chociaż nie brakuje "śmiałków", którzy tego próbują. Na szczęście jest ochrona, która szybko reaguje na takie ekscesy, ponieważ siła wodospadu jest na tyle silna, że mogłaby zrobić krzywdę.

Jezioro Visovac

Na jeziorze Visovac (w północnej części parku) znajduje się wyspa z klasztorem Franciszkanów. Miejsce to przyciąga wielu pielgrzymów z całego świata. Głownie za sprawą obrazu matki boskiej, który jak głosi legenda został sprowadzony przez ojców franciszkanów podczas najazdów turków.

Na wyspę można dostać się promami wycieczkowymi, które kursują regularnie z przystani niedaleko Skradinskiego buka. Do wyboru są dwie opcje rejsu - krótszy dwu godzinny, oraz dłuższy cztero godzinny, rozszerzony o  postój przy wodospadzie Roški slap.

Inne atrakcje

W południowej części parku można zobaczyć młyny wodne z XIX wieku oraz budynki z tego okresu, w których wykorzystywano moc pozyskaną z przepływającej wody. Jest to swojego rodzaju skansen, gdzie odbywają się pokazy etnograficzne dawnego rzemiosła. W tej części parku można też zobaczyć pozostałości dawnej elektrowni wodnej, która - co ciekawe - była pierwsza tego typu konstrukcją na świecie. Jak widać siła wody i energia z nią związana była nie do przecenienia i wykorzystywana od najwcześniejszych lat.

Przechadzając się po drewnianych kładkach warto zwrócić uwagę nie tylko na florę ale także i na faunę. Woda jest na tyle czysta, że jak się dobrze przyjrzycie zobaczycie pływające ryby, a gdy wasz wzrok przyzwyczai się do soczystej zieleni, bez problemu dojrzycie na gałęziach wiele gatunków ptaków.

Oficjalna strona parku: www.npkrka.hr tam znajdziecie wszelkie informacje na temat dojazdu oraz cen za wstęp. Będąc w Dalmacji to tzw. "must see", więc serdecznie wam polecam to miejsce.