opolskie,  Podróże,  Polska

Co zobaczyć w Opolu – Top 5 miejsc

Jakiś czas temu wybraliśmy się na krótki wypad do Opola. Muszę przyznać, że miasto bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Swoim wyglądem przypomina troszkę Wrocław i kryje na swoim terenie kilka urokliwych miejsc.

Ostatnimi czasy bardzo głośno jest w mediach na temat Opola oraz kultowego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, który od 1963 organizowany był co roku właśnie w tym miejscu. Czy w najbliższym czasie tradycji stanie się za dość, to się jeszcze okaże. Tymczasem zobaczcie co jeszcze oprócz amfiteatru można zobaczyć w Opolu.

Zespół Zabytkowy Rynku Opolskiego

Mimo weekendu, rynek zastaliśmy praktycznie opustoszały. Możemy sobie tylko wyobrazić jak w cieplejsze miesiące (takie jak teraz) to miejsce tętni życiem. Kolorowe i odnowione kamieniczki skrywają knajpki i sklepy. Rynek jest niewielki i bardzo kameralny. Między ratuszem a kamieniczkami po wschodniej stronie Rynku powstała Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Tutaj zobaczycie odlane w brązie gwiazdy na cześć min. Czesława Niemena, Maryli Rodowicz, Edyty Górniak, czy takich zespołów jak Skaldowie, Lady Pank itp.

Opolska Wenecja

Polecam przejść się wieczorem wzdłuż Młynówki od strony ul. Piastowskiej, zobaczycie tam pięknie podświetlone kamieniczki i będziecie mogli poczuć się jak we włoskiej Wenecji. Nam niestety czas nie pozwolił, aby zostać aż tak długo w Opolu, ale za dnia ta okolica wygląda również ciekawie.

Młynówka to koryto Odry, godnymi uwagi są również dwa mosty - żółty Zamkowy oraz zielony Groszowy. Na tym ostatnim, zakochani upodobali sobie wieszanie tzw. kłódek miłości. Jeśli w waszym stylu jest praktykowanie takich tematów, to tutaj będziecie mogli skorzystać z takiej możliwości. Serdecznie również polecamy naleśnikarnię Grabówkę, która znajduje się tuż przy Moście Groszowym. Zapachy unoszące się w powietrzu przechodząc koło tego lokalu są obłędne. Opamiętaliśmy się, ale słyszeliśmy, że naleśniki i desery są tutaj pierwsza klasa.

Wyspa Pasieka

Na Wyspie Pasieka znajduje się miejsce, dzięki któremu Opole jest tak znanym miastem w Polsce, a mianowicie Narodowe Centrum Piosenki Polskiej. Oprócz amfiteatru, na którym co roku odbywa się konkurs Polskiej Piosenki, jest tutaj również Muzeum, które można zwiedzać od sierpnia 2016 roku. Warto również przespacerować się nieco dalej i wejść na Wieżę Piastowską, z której rozpościera się ładny widok na okolicę. Zaraz obok, będziecie mogli posiedzieć nad stawem Barlickiego, dodatkowo w sezonie od maja do września w godzinach 12.00, 18.00 i 21.30 można podziwiać tam pokaz iluminacji z interaktywnej fontanny.

Wyspa Bolko i spacer wzdłuż Odry

Warto przejść się wzdłuż Odry, Bulwar Karola Musioła posiada rozbudowaną infrastrukturę. Znajdziecie tu siłownie na otwartym powietrzu, ławeczki, place zabaw oraz trasę dla rowerzystów. Bulwarem dojdziecie do mostu, gdzie będziecie mogli przejść na Wyspę Bolko - czyli do zielonych płuc Opola. Na terenie wyspy znajduje się Opolskie Zoo - jedno z najmniejszych w Polsce, ale prężnie działające. W miesiącach letnich alternatywą dla spaceru jest rejs statkiem wycieczkowym Opolaninem.

 Okolice Uniwersytetu Opolskiego

Ostatnim miejscem, które chciałabym Wam polecić w tym zestawieniu, to okolice Uniwersytetu Opolskiego. Szczególnie piękny jest skwer artystów, gdzie znajdują się pomniki i ławeczki znakomitych polskich twórców i wykonawców związanych z Opolem i opolskim Festiwalem Polskiej Piosenki. Bardzo przyjemne miejsce, szczególnie w okresie letnim, gdzie można miło spędzić czas. Co ciekawe, wzgórze Uniwersyteckie jest nazywane Opolskim Akropolem, ponieważ leży na najwyższym wzniesieniu Opola (165 m n.p.m).

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia Opola. Wybierzecie się tam i podzielicie ze mną swoimi wrażeniami i ulubionymi miejscami.