Chorwacja,  Europa,  Podróże

Czym was może zaskoczyć Szybenik?

Dziś przeniesiemy się do nadmorskiego, chorwackiego miasteczka. Szybenik, bo o nim mowa, położony jest nad ujściem rzeki Krka i warto tutaj zajrzeć w drodze do Parku Narodowego o tej samej nazwie. Miasteczko jest doprawdy urocze i moim zdaniem drugim najpiękniejszym w Dalmacji zaraz po Dubrowniku (o którym opowiadałyśmy - tutaj).

Miasto portowe

Szybenik jest najstarszym chorwackim miastem na wschodnim brzegu Adriatyku. Warto wybrać się do portu, gdzie zobaczymy okazałe jachty i żaglówki. Wzdłuż promenady, w cieniu palm i parasoli znajdziemy przyjemne knajpki gdzie można podziwiać turkusowe morze. Można również stąd wypłynąć w rejs na pobliskie i dalsze wyspy.

Trg Republike Hrvatske

Najbardziej charakterystycznym miejscem dla Szybenika jest, wpisana na listę UNESCO, Katedra św Jakuba, znajdująca się na placu Trg Republike Hrvastke. Wybudował ją Juraj Dalmatinac na początku XV w. Opórcz okazale zdobionego portalu, umieścił na katedrze 71 głów. Patrząc na nie skojarzenie mam tylko jedne - Dom czerni i bieli z Gry o tron oraz ludzie bez twarzy. Czyżby kolejna chorwacka inspiracja do serialu? 😉

Tuż przy placu stoi renesansowy ratusz z połowy XVI w. z loggią o dziewięciu arkadach. Przed ratuszem można schować się przed upałem pod białymi parasolami restauracji i przysiąść tam na kawę. W całym mieście nie brakuje wąskich i stromych uliczek, dość łatwo się tutaj zgubić więc warto zaopatrzyć się w mapę aby niepotrzebnie nie krążyć.

Dwie twierdze

Na szczycie starego miasta ulokowała się twierdza św. Mihovila (Michała) zbudowana w czasach weneckich dla obrony przed Turkami. Dojście do niej jest wyjątkowo urokliwe, ponieważ prowadzi do niej wąska aleja gdzie po jednej i po drugiej stronie mamy wielkie cyprysy. Zdecydowanie warto jest poświęcić czas i się tam wspiąć, ponieważ z góry widok na Adriatyk i okoliczne wysypy oraz na stare miasto jest niesamowity. Obecnie na twierdzy mieści się otwarta scena, gdzie mają miejsce koncerty i różnego rodzaju imprezy.

Jest jeszcze jedna twierdza - Twierdza św. Mikołaja, która znajduje się na wejściu do kanału św. Antego i należy do najmocniejszej fortyfikacji na chorwackim wybrzeżu.

Wąskie uliczki kryją wiele niespodzianek

Szybenik to także liczne kościoły w różnych stylach architektonicznych, wśród nich barokowe św. Mikołaja i św. Ducha, renesansowy św. Barbary (zdjęcie poniżej),  czy gotycki Franciszkanów. Warto powłóczyć się wąskimi uliczkami, ponieważ kryją one wiele niespodzianek. W sezonie, nie brakuje tu tłumów turystów, więc najlepiej wybrać się na spacer po mieście wcześnie rano a najlepiej przyjechać tu poza sezonem.

Zobaczcie również bardzo przyjemny dla oka filmik promujący miasto, bo jeśli nie  nasz post i zdjęcia, to on z pewnością was zachęci do odwiedzin tego miasta: