Europa,  Podróże,  Włochy

Elba – wyspa Napoleona

Elba to trzecia co do wielkości i jedna z najpiękniejszych wysp słonecznej Italii. Wchodzi ona w skład Archipelagu Wysp Toskańskich i jest położona na morzu Tyrreńskim, pomiędzy Półwyspem Apenińskim a Korsyką. Przy dobrej widoczności Korsykę można dostrzec z Portoferraio - stolicy wyspy. Na Elbę można się dostać między innymi z portu w Piombino skąd wypływają promy Moby czy Corsica Ferries. Wyspa kształtem przypomina kość lub wieloryba, jak kto woli 🙂

Co więc można robić na tej pięknej wyspie i z czego ona słynie? Godnym polecenia miejscem jest San Martino, gdzie znajduje się okazała letnia rezydencja Napoleona. To właśnie ta wyspa stała się "więzieniem" dla tegoż dowódcy i męża stanu. Miejscowość oddalona jest od Portoferraio o 5 kilometrów i można się tam dostać busem lub wypożyczonym samochodem. Po drodze można podziwiać soczystą zieleń i lokalną roślinność. Rezydencja robi niesamowite wrażenie i zupełnie niemożna zrozumieć dlaczego Napoleon na tak szybko zdecydował się ją opuścić.  Nieopodal rezydencji znajduje się również luksusowy hotel oraz stoiska z pamiątkami i wyrobami typowymi dla Toskanii i Elby, które niestety mają stanowczo zawyżone ceny.

Marina di Campo to raj dla miłośników sportów wodnych i plażowania, ponieważ jest to pierwsze kąpielisko z dość szeroką  i największą na wyspie plażą. Piasek ma kolor złota, parasolki za dodatkową opłatą ochronią przed słońcem, a pizzeria przy plaży prowadzona przez samego neapolitańczyka i inne knajpki z przepysznym włoskim jedzeniem dopieszczą kubki smakowe turystów i podróżników - czegóż chcieć więcej...? Aby uniknąć hotelowych plaż  i opłat za leżaki i parasolki warto szukać plaż publicznych, jedna z nich znajduje się na wschodniej części kąpieliska. Nieopodal Mariny di Campo znajduje się jedyne na wyspie malutkie lotnisko skąd latają linie: ElbaFly, InterSky, czy Sky Work Airlines.

W Portoferraio można zobaczyć zimową rezydencje Napoleona z pięknym ogrodem oraz pokaźny fort z którego rozpościera się cudowny widok na marine i morze usiane jachtami i żaglowcami. Koszt wejścia do jednego jak i drugiego obiektu to 5 Euro. Wspinając się na szczyt fortu można podziwiać roślinność typową dla tej części Italii i wyspy - opuncję, którą nie radzę dotykać gołymi rękami, figowce z trójpalczastymi liśćmi oraz kapary, które wyrastają wprost ze skalistych murów i zbocz.