ogrodzieniec
Podróże,  Polska,  śląskie

Na szlaku Orlich Gniazd – Zamek w Ogrodzieńcu i Gród Królewski na górze Birów

Dzisiaj pierwszy przystanek na szlaku Orlich Gniazd a mianowicie - Zamek w Ogrodzieńcu (obecnie bardzo popularny ze względu na pojawienie się w serialu Wiedźmin). Dla nas to sztandarowa atrakcja Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znana chyba wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego. Nie znam nikogo, kto nie przyjechał tu na szkolną wycieczkę.

Ruiny Zamku w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu został wybudowany we wsi Podzamcze w województwie śląskim przez ród Włodków Sulimczyków. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m.

Ruiny są bardzo dobrze zachowane i przechadzka po zamku jest bardzo przyjemna. Uwaga na śliskie kamienie, które będziecie mieć pod stopami. Warto wspiąć się na wieżę i zobaczyć malowniczy widok z góry. Kręte schodki prowadzą w górę raz w dół i odkrywa przed nami swoje zakamarki. Warto również odwiedzić Salę tortur, gdzie będziecie mogli zobaczyć narzędzia do torturowania oraz poczytać o technikach katowskich. Nieopodal zamku znajduje się również scena, gdzie mają miejsce różnego rodzaju imprezy i koncerty, szczególnie w okresie letnim.

Co ciekawe, podobno stare zamczysko jest nawiedzane przez tzw. Czarnego Psa z Ogrodzieńca, który się pojawia nocami i biega po murach i wokoło ruin. Wedle relacji osób, które miały okazję go widzieć, jest to czarny pies, wielkością znacznie przekraczający rozmiary psa, nawet bardzo dużego, jego oczy płoną, a biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Fajnie byłoby kiedyś wybrać się tutaj na nocne zwiedzanie 😀

ogrodzieniec

castle from witcher

ogrodzieniec

ogrodzieniec

Okoliczne atrakcje

Podzamcze oprócz głównej atrakcji - ruin zamku - to wielka machina turystyczna z wieloma atrakcjami, które przyciągają tłumy zwiedzających. Jest tutaj park miniatur, dom legend i strachów, tor saneczkowy oraz park doświadczeń fizycznych. Wszystko to w ramach rodzinnego parku rozrywki. Dookoła oczywiście stragany z pamiątkami w klimatach średniowiecznych i militarnych oraz oczywiście miejsca gdzie można się posilić po takiej masie atrakcji i zabawy. W miasteczku jest kilka knajpek, serwujących dania regionalne, nie brakuje tu także kiełbasek z grilla i szaszłyków, których zapach unosi się dookoła zamku.

ogrodzieniec

castle witcher

ogrodzieniec

Gród Królewski na Górze Birów

Zamek w Ogrodzieńcu to nie jedyna okoliczna atrakcja w odległości 1,5 km znajduje się malownicze wzgórze Birów. W 2008 roku na szczy­cie góry doszło do rekonstrukcji kamienno-drewnianego Grodu Królewskiego, styl­i­zowanego na słowiańską twierdzę, która według badań arche­ologów ist­ni­ała tu rzeczy­wiś­cie na przełomie XIII i XIV w.  Kompleks grodziska składa się z wieży bram­nej, wału kamienno-drewnianego, wieży strażniczej, wieży obserwa­cyjnej oraz chaty, w której można zobaczyć ekspozy­cję muzealną.

Przygotujcie się na lekki wysiłek fizyczny, po pierwsze od parkingu na wzgórze idzie się ok. 15 min spokojnym spacerem przez las a do samego grodu będziecie musieli wspiąć się po dość stromych i wysokich schodach. Test kondycji murowany 🙂 Ale moi drodzy warto, bo rozpościera się się stąd przepiękny widok na Zamek w Ogrodzieńcu i okolicę. Możecie tu również podejrzeć śmiałków, którzy wspinają się po skałkach. Jura Krakowsko Częstochowska jest idealnym miejscem do uprawiania właśnie tego sportu, więc jest tutaj dość sporo miłośników wspinaczki.

ogrodzieniec wspinaczka

widok na ogrodzieniec

gród w birowie

ogrodzieniec

gród w birowie