Europa,  Podróże,  Włochy

Trzy perełki Toskanii – Piza, Siena i Florencja

Zapraszam Was na wycieczkę po trzech najbardziej znanych miast w Toskanii: Piza, Florencja i Siena. Co warto tutaj zobaczyć dowiecie się z poniższego posta.

Piza

Najsłynniejszą wieżą w Europie jest oczywiście znajdująca się w Paryżu Eiffla. Jest symbolem kraju, najwyższą wieżą w mieście, ale nie ma pewnej charakterystycznej cechy, którą posiada jej niższa i o wiele starsza siostra we włoskim mieście Piza. Bo kto z nas nie słyszał o słynnej krzywej wieży, z którą fotografuje się co roku tylu turystów - niektórzy w bardzo dziwnych pozach 😉

Piza położona nad rzeką Arno jest znanym miastem sztuki. Chyba najbardziej popularnym miejscem w mieście jest Pole Cudów, czyli Campo dei Miracoli - to tutaj znajduje się romańska Katedra Duomo z Baptysterium oraz wspomnianą wcześniej Krzywą Wieżą, która tak naprawdę jest Dzwonnicą.

Siena

Siena uważana za najpiękniejsze toskańskie miasto znana jest przede wszystkim z Piazza del Campo, czyli placu w kształcie muszli. Miejsce to uznawane jest za jeden z ważniejszych i ładniejszych placów w całej Europie. To tutaj spotykają się miejscowi i to właśnie tutaj wręcz konieczne jest aby chociaż na chwilę usiąść na wybrukowanej ziemi, zjeść pyszne panini i podziwiać piękno i urok tego miasta. Na placu znajduje się oczywiście budynek ratusza, czyli Palazzo Publico, a co roku 2 lipca i 16 sierpnia można "uczestniczyć" w niezwykłych zawodach zwanych palio. Wyścig polega na trzykrotnym okrążeniu Placu na koniach. Co jest w tym takiego niezwykłego? Otóż sam wyścig trwa około 3 minut!

Oczywiście oprócz wizyty na placu, koniecznie trzeba zwiedzić również to co, we Włoszech najważniejsze czyli obiekty sakralne. Tutaj w Sienie będziecie mogli podziwiać Katedrę Matki Bożej Wniebowziętej z charakterystycznymi biało - czarnymi pasami.

Florencja

Florencja co tu dużo mówić: "to miasto w którym geniusz włoski objawia się najwyraźniej i najintensywniej." Aby dokładnie zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca i zabytki tego miasta nie wystarczy jeden dzień! Najbardziej znanym miejscem w mieście jest Bazylika Santa Maria del Fiore ze wspaniałą kopułą. Jest to czwarty co do wielkości kościół na całym świecie! Dopiero widząc ją na żywo można dostrzec jak potężna jest to budowla - szczególnie jeśli wejdziemy do środka. Zwróćcie uwagę na fresk Sąd Ostateczny, który zdobi wnętrze kopuły. Obok świątyni znajduje się także Baptysterium św. Jana z słynnymi wschodnimi drzwiami zwanymi "Drzwiami do raju" które zwierają 10 płyt ze scenami ze Starego Testamentu oraz Dzwonnica, zwana Kampanilą Giotta.

Santa Maria del Fiore to nie jedyna świątynia w mieście, która warta jest uwagi. Wśród innych warto wymienić Bazylikę San Lorenzo, Kościół Santa Maria Novella, czy Santa Croce. Ta ostatnia uważana jest za jeden z najbardziej wartościowych zabytków architektonicznych ze względu na to iż to właśnie w tej bazylice spoczywają najwybitniejsi przedstawiciele włoskiej kultury i sztuki tacy jak Michał Anioł, Machiavelli, czy Dante.

Ponte Vecchio, czyli Stary Most jest starszy od samej Florencji, jest to charakterystyczny punkt miasta. W średniowieczu sprzedawano tutaj ryby, oraz mięso, obecnie na moście znajdują się sklepiki złotników, dlatego też często nazywany jest Mostem Złotników. Jeśli macie spory zapas gotówki, możecie sprawić sobie niezłą pamiątkę w postaci pięknej biżuterii.

Najważniejszym placem miejskim jest Piazza della Signoria, to tutaj koncentrowało się życie miasta i to tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia czy to historyczne czy polityczne.  Na placu znajduje się wiele rzeźb, wśród których należy wymienić XVI wieczną Fontannę Neptuna, kopię Dawida Michała Anioła, Porwanie Sabinek, czy posąg konny Cosimo I. Jednak najważniejszą budowlą znajdującą się na placu jest Palazzo Vecchio, czyli Pałac Stary.

Będąc we Florencji koniecznie trzeba odwiedzić Galerię Degli Uffizi, która jest chyba jednym ze słynniejszych muzeów na świecie. Dowiedzieć się tutaj można praktycznie wszystkiego na temat sztuki europejskiej ( w tym włoskiej). Zobaczycie tu między innymi takie dzieła jak "Narodziny Wenus" Botticellego, "Zwiastowanie" Leonarda Da Vinci czy "Wenus z Urbino" Tycjana.

Zanim pożegnacie się z Florencją, rzućcie okiem na to piękne miasto z punktu widokowego, który mieści się na Placu Michała Anioła.