Podróże,  Polska,  śląskie

Pomysł na weekend – Pszczyna

Kolejna propozycja na ciekawy weekend dla osób mieszkających w województwie śląskim i okolicach. Tym razem proponuję Wam Pszczynę. Co tutaj zobaczycie?

Zamek

Pszczyna słynie w szczególności z pięknego zamku. Niegdyś była to siedziba magnatów, teraz w zamku znajduje się muzeum. W piwnicach znajduje się zbrojownia a w jednym z pomieszczeń gabinet miniatur i lustrzana sala. Przy Bramie Wybrańców od strony rynku znajduje się informacja turystyczna oraz mała kawiarenka. Zamek w Pszczynie jest na prawdę przyjemny dla oka i  jest popularnym tłem do ślubnych sesji zdjęciowych okolicznych mieszkańców, ze względu na swój romantyczny i renesansowy charakter.

Park

Równie atrakcyjny co zamek jest otaczający park i to nie byle jaki bo o powierzchni 48 ha. Park w swoich zakamarkach ukrywa różne ciekawe zabudowania takie jak lodownia, gdzie przechowywano lód zbierany ze stawów, czy stajnie królewskie. Którąś z alejek dojdziemy do herbaciarni gdzie z widokiem na zamek można napić się kawy lub herbaty.

Tu i ówdzie znajdują się romantyczne mostki, którymi można przejść nad cicho szemrzącymi strumykami. W tutejszych stawach miłośnicy wędkowania wypoczywają wśród zieleni. Dobrym pomysłem jest przyjechanie tutaj rowerami ponieważ znajduje się tu wiele ścieżek rowerowych, jedną z nich można dojechać do kolejnej wielkiej atrakcji Pszczyny - Zagrody Żubrów.

Pokazowa Zagroda Żubrów

Do drugiej części parku, będziecie musieli przejść przez ulicę. Przy wejściu  znajduje się mały, bezpłatny parking więc gdy przyjedziecie odpowiednio wcześnie jest szansa na miejsce do pozostawienia samochodu. Na terenie pokazowej zagrody żubrów zobaczycie nie tylko żubry ale także inne zwierzęta takie jak daniele, jelenie, czy łosie. Pora karmienia żubrów to godzina 10 więc warto zaobserwować ze specjalnych pomostów jak żubry zjadają swoje śniadanko. A jeśli żubrów na żywo będzie Wam mało, to będziecie je również mogli obejrzeć na filmie trójwymiarowym.

Wizyta w zagrodzie jest super sposobem na spędzenie rodzinnego weekendu, dzieciaki na pewno będą zachwycone a przy okazji nauczą się czegoś nowego. W budynkach edukacyjnych znajdują się ekspozycje pokazujące faunę i florę ziemi pszczyńskiej. Przy zagrodzie jest również restauracja gdzie można napić się czegoś zimnego i zjeść ciepły posiłek.

Pole golfowe

W okolicach pokazowej zagrody żubrów czeka nie lada gratka dla miłośników sportowej rywalizacji - luksusowe pole golfowe. Obecnie na powierzchni 28 hektarów znajduje się 9 dołków. Jeśli nie umiecie jeszcze grać, nic nie szkodzi, są tam bowiem wykwalifikowani instruktorzy, którzy zapoznają was z tajnikami tego ekskluzywnego sportu.

Rynek pszczyński i Centrum

Po atrakcjach ukrytych wśród natury, czas powrócić do centrum, które również kryje kilka perełek. Pierwszą z nich jest oczywiście pszczyński rynek. Rynek jest dość mały, ale uroczy - latem odbywają się tutaj imprezy różnego typu - ostatnio święto miodu. Rynek otaczają różnego rodzaju knajpki, serwujące lokalne jedzenie. Znajduje się tutaj również XIX-sto wieczna studnia. Warto przejść się uliczkami, okalającymi rynek i przyjrzeć się ładnym kamieniczkom.

Restauracja Wodna wieża

A teraz coś dla smakoszy... restauracja Wodna Wieża, która jest jedną z najlepszych restauracji w Polsce. Znajduje się na ulicy Kilińskiego 5 tuż obok supermarketu Tesco. Jest to restauracja wielokrotnie nagradzana w konkursach i różnego rodzaju rankingach. W lipcu na przykład została wyróżniona przez prestiżowy magazyn Wine Spectator nagrodą "Award of Excellence 2016" za autorską kartę win. Dania może nie są tutaj duże ale za to robią wrażenie tak samo zresztą jak wnętrze urządzone w tzw. “stylu steampunk'owym”.

Uwaga aktualizacja: Restauracja jest obecnie zamknięta

Spacer po mieście

Warto powłóczyć się uliczkami po tym spokojnym miasteczku. Życie tu płynie jakby wolniejszym tempem, a architektura potrafi niespodziewanie zachwycić nawet poza obrębem rynku.