Europa,  Podróże,  Włochy

Sielska Toskania

Zamknij oczy i pomyśl o Toskanii...co widzisz?

Niech zgadnę na pierwszym planie złociste wzgórza usiane rolkami sprasowanej słomy, wąską drogę wzdłuż której rosną wysokie i zielone cyprysy, która prowadzi do kamiennego domu z zielonymi okiennicami, oraz ogrodem pełnym pachnących ziół oraz rzędem drzew oliwnych, gdzie będziesz mógł skosztować pysznego włoskiego wytrawnego wina.

Ten opis Toskanii to nie wytwór wyobraźni, to realne wspomnienie z wizyty w tym pięknym regionie Włoch. Oczywiście najlepszym sposobem na poznanie tej części Włoch jest spędzenie chociaż kilku dni na typowej toskańskiej wsi, tak aby poczuć nie tylko gościnność miejscowych, ale także wczuć się w rytm tutejszego życia.

Ale Toskania to także piękne miejscowości pełne uroku, z tradycyjnymi trattoriami ukrytymi gdzieś w bocznych, wąskich uliczkach.

Przedstawiam wam kilka miejsc, które sielska Toskania ma do zaoferowania:

Montecatini Terme

Jest to znana miejscowość letniskowo - uzdrowiskowa w tej części Włoch. Na wzgórzu znajduje się Stare Miasto zwane Montecatini Alto skąd rozpościera się wspaniały widok na okolice. Warto zwiedzić miejsce które u nas nazwalibyśmy Parkiem Zdrojowym. Niestety czynne jest tylko w określonych godzinach, więc warto sprawdzić, kiedy jest dostępny dla zwiedzających przy planowaniu wizyty. Montecatini to idealne miejsce wypadowe po całej Toskanii, blisko stąd zarówno do Pizy, Lucci czy Florencji.

San Gimignano

To urocze miasteczko zwane Manhattanem średniowiecza jest licznie odwiedzane przez wielu turystów. Czemu porównywane jest do dzielnicy  Nowego Jorku? Ze względu na kamienne wieże górujące na wzgórzu nad miastem. W San Gimignano najważniejszym zabytkiem jest Kolegiata Santa Maria, a najważniejszym miejskim placem - Piazza della Cisterna z zabytkową studnią. To tu skupia się życie mieszkańców i turystów. Tutaj możecie napić się pysznej kawy, zjeść tradycyjne tiramisu, czy skosztować prawdziwych włoskich lodów. A  jeśli zechcecie spojrzeć na idylliczne, toskańskie krajobrazy wokół miasteczka, wybierzcie się na punkt widokowy na wzgórzu, gdzie podziwiać będziecie mogli też zabytkowe średniowieczne wieże.

 

Chianti

Chyba każdy z nas słyszał o Chianti, jeśli nie o regionie to o winie! Bo właśnie ten region Włoch słynie z produkcji najlepszych win. Musicie sami się o tym przekonać. Jednymi z bardziej uroczych miasteczek w tym subregionie są z pewnością Castellina in Chianti, Greve in Chianti, czy Gaiole in Chianti. Odległości między miasteczkami nie są za duże, a sama przejażdżka krętymi uliczkami wśród winorośli i cyprysów to atrakcja sama w sobie. Nie sposób nie zatrzymać się w którejś z winnic na degustację wina i oliwy z oliwek, która jest równie pyszna. Więcej o regionie: www.chianti.com

Volterra

Mniej znane miasto położone na wysokim wzgórzu, otoczone murami obronnymi z których roztacza się wspaniały widok. W samym mieście urzekają wąskie, strome uliczki, w których ukryte są lokalne kawiarenki. Poza murami miasta znajduje się rzymski amfiteatr.