Podróże,  Polska,  śląskie

Świerklaniec – zwiedzaj lokalnie

Chociaż teraz za oknem jest biało, nasza polska zima nie zawsze jest tak łaskawa. Przez większość dni jest szaro, buro i człowiek nie ma ochoty na nic. Nie wiem jak wy, ale ja lubię sobie wtedy pomarzyć i przenieść się myślami do ciepłych miejsc, które miałam okazje odwiedzić, albo podróżować palcem po mapie i snuć plany podróżnicze na przyszłość.

Nie warto jednak zamykać się w 4 ścianach i oczekiwać na powrót wiosny i lata. Wiadomo, że nie zawsze mamy czas i pieniądze na dalekie wypady, ale nie powinno nas to blokować przed podróżowaniem bardziej lokalnym, które może być równie ciekawe.

W tym wpisie foto relacja z właśnie jednej z takich mini wycieczek i spaceru po Parku Świerklaniec.

Ten bardzo malowniczy park położony jest w województwie śląskim w powiecie tarnogórskim. 388 lat temu został przekazany w ręce rodziny Henckel von Donnersmarcków i do chwili obecnej można zobaczyć tam ślady ich egzystencji. Szkoda, że nie przerwały wszystkie budynki zbudowane przez tych magnatów, a w szczególności  robiący wrażenie "Mały Wersal" (pałac wyglądał tak). Takiej atrakcji, z pewnością mogłyby nam pozazdrościć inne województwa.

Najbardziej charakterystycznym miejscem w parku jest Pałac Kawalera, który jest oblegany przez młode pary biorące tutaj ślub. Znajduje się tutaj również kościółek z mauzoleum rodzinnym. Park jest rozległy i bardzo klimatyczny. Spacer po nim to przyjemność, nawet w beznadziejną pogodę. Dla miłośników wędkowania dobra wiadomość. W pobliskim jeziorze można łowić ryby, a w okresie letnim znaleźć przyjemne miejsce na piknik.