Dania,  Europa,  Podróże

Wycieczka po browarze Carlsberga w Kopenhadze

W Kopenhadze nie można ominąć Browaru Carlsberga. Ta atrakcja turystyczna znajduje się w jednej z najdalej wysuniętych na zachód dzielnic stolicy - Valby.   Możecie się tam dostać autobusem miejskim lub darmowym busikiem, który odjeżdża z okolic Tivoli tuż pod drzwi browaru. Cena (normalnego) biletu wstępu to 95 DKK, w cenie będziecie mogli skosztować dwóch piw (lub 2 napojów bezalkoholowych dla młodszych lub kierowców) w jednym z tamtejszych barów. Polecam spróbowanie piwa ze słoniem, które jest jednym z najmocniejszych w całej gamie piw Carlsberga.

Stajnie

Na terenie browaru znajdują się stajnie z końmi, które niegdyś były potrzebne do przewożenia złotego trunku. Wielkie jutlandzkie konie pociągowe są zadbane, można do nich podejść i obejrzeć z bliska. W cenie biletu zawarta jest również przejażdżka bryczką po okolicy, która trwa około 15 min.

 

Kolekcja pojazdów

Kolekcja pojazdów wykorzystywanych do przewożenia piwa to chyba jedna z największych atrakcji Muzeum Carlsberga. Można tutaj zobaczyć jak ewoluowały sposoby transportu piwa do odbiorców końcowych. Moim ulubieńcem, jest ciężarówka w kształcie beczki piwa.

 

 

 

 

 

 

Muzeum Carlsberga

Muzeum jest bardzo nowoczesne, znajduje się tam wiele multimedialnych prezentacji, które pomagają w ukazaniu historii jednego z największych browarów na świecie. Wszystkie opisy na tablicach znajdują się zarówno w języku duńskim jak i angielskim. Można również zwiedzić muzeum z przewodnikiem, który dodatkowo opowie wam o tym ciekawym miejscu z niewątpliwie długą i bujną historią. Zobaczyć tu można nie tylko to jak warzono piwo ale również w jakich warunkach pracowali ludzie oraz jaki był marketing w tamtejszych czasach.

 

 

Kolekcja butelek

Na terenie muzeum znajduje się również prawdopodobnie największa na świecie kolekcja (nieotwartych!) butelek z piwem. Na półkach stoi ponad 20 tysięcy butelek, różnej wielkości, koloru i kształtu. Jest  tam również polski akcent w postaci butelek z naszym rodzimym browarem.

 

 

Inne atrakcje

Jednak samo muzeum to nie wszystko co możecie zobaczyć na rozległym terenie browaru. Warto przejść się i dojść do bramy ze słoniami, inspiracją do stworzenia bramy był obelisk na Piazza della Minerva w Rzymie, który wspiera się na słoniu.  Ciekawy jest też park z rzeźbami, gdzie zobaczycie między innymi model słynnej Małej Syrenki, który jest niemal identyczny jak ten, który znajduje się w porcie.

W ramach browaru znajduje się również park linowy (wejście dodatkowo płatne), gdzie mają uciechę zarówno młodsi jak i starsi zwiedzający. Oczywiście znajduje się tu również bar oraz restauracja, a w sklepiku z  pamiątkami będziecie mogli kupić nie tylko koszulki, kufle czy otwieracze ale również bardziej nietypowe pamiątki takie jak kosmetyki na bazie chmielu.

Najlepszym momentem na odwiedzenie Carlsberga jest maj, ponieważ wtedy odbywa się tutaj festiwal piwny.

 

 

 

Szczerze polecam to miejsce i gwarantuje, że po wizycie w browarze picie Carlsberga już nigdy nie będzie takie samo 🙂