Bośnia i Hercegowina,  Europa,  Podróże

Wyjątkowe miejsca w Bośni i Hercegowinie

Dzisiaj chciałybyśmy wam opowiedzieć o dwóch szczególnych miejscach we wciąż tajemniczej i nieodkrytej Bośni i Hercegowinie.

Wodospady Kravica

Pierwsze miejsce to dzikie Wodospady Kravica. Grupa wodospadów rozciągają się na ponad 100 metrach szerokości, a spadek poziomu dochodzi do 25 m. Szczerze mówiąc, kiedy szliśmy z parkingu po środku niczego w najgorszym upale w kierunku wodospadów, nie spodziewaliśmy się, że zrobią one na nas takie wrażenie. Zastanawiałam się raczej co my tutaj w ogóle robimy?! Dopiero kiedy zza krzaków dostrzegliśmy jak malowniczo te wodospady wyglądają, od razu nabraliśmy chęci do dalszej pieszej wędrówki.

 

 

Woda płynąca z wodospadów jest krystalicznie czysta. Polecamy zabrać ochronne obuwie, ponieważ kamienie są dość śliskie. Pod wodospadami można się swobodnie kąpać. Jest to dość popularne miejsce kąpieli dla okolicznych mieszkańców. Można również rozbić namiot nieopodal wodospadu. Wyobrażacie sobie romantyczny wieczór spędzony pod rozgwieżdżonym niebem słuchając szumu wody??

Aby zobaczyć wodospady będziecie musieli uiścić niewielkiej opłaty. Pamiętajcie, aby zostawić to miejsce w takim samym stanie w jakim go zastaliście. Zabierzcie więc ze sobą śmieci i butelki oraz postarajcie się jak najmniej uszkodzić otaczającą, niesamowitą przyrodę.

Miejsce jest na tyle popularne, że funkcjonują tu 2 punkty gastronomiczne, które serwuje zimne napoje oraz ciepłe posiłki. Dojazd do wodospadów jest dość dobrze oznakowany. Dojedziecie tutaj od strony Medziugorie, kierując się na miasto Ljubuski. Jeśli jednak ominiecie znaki, pytajcie śmiało lokalsów, którzy wskażą wam drogę do tej atrakcji turystycznej.

 

 

 

Neum

Drugim miejscem jest miasteczko Neum. A dlaczego jest wyjątkowe? Głównie z faktu, że jest to jedyny kurort w Bośni i Hercegowinie z dostępem do Morza Adriatyckiego. Miasto to oddziela północną część kontynentalnej Chorwacji od południowej. Z pewnością będziecie przez nie przejeżdżać w drodze do Dubrownika (który jest oddalony o 60 km).

Znajdują się tutaj hotele, motele oraz kwatery prywatne, które są nieco tańsze od tych chorwackich. Plaże w Neum raczej nie zachwycają, są żwirowe lub betonowe oraz bardzo wąskie. W sezonie ciężko znaleźć tutaj wolne miejsce. Warto spróbować fig (najlepiej prosto z drzewa) a także ostryg, ponieważ hodowli ostryg co niemiara na drodze do Dubrownika.

 

Zobacz promocje noclegów w Neum:
Booking.com