Chorwacja,  Europa,  Podróże

Wyspy Hvar i Brač

Dalmacja to nie tylko stały ląd. To także przybrzeżne wyspy - jest ich około tysiąca! W dzisiejszym poście opowiem Wam o dwóch z nich - Hvar i Brač.

Sam rejs po morzu Adriatyckim to nie lada gratka. Widoki są niesamowite, a to za sprawą górzystych terenów (mowa tu o masywie górskim Biokovo) oraz wszechobecnych szmaragdowych wód po których pływają łódki, żaglowce oraz bardziej wypasione jachty. Chorwacja jest również popularna wśród naturystów, nie zdziwicie się więc jeśli dostrzeżecie golasów opalających się na kamienistych plażach.

Wyspa Hvar

Na pierwszy ogień idzie długa i wąska wyspa Hvar. Jest tam kilka większych, bardziej rozrywkowych miejscowości: Hvar, Jelsa, Stari Grad oraz mniejszych - między innymi miejscowość Vrboska, którą możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach. Wpływamy tutaj to bardzo przyjemnego portu, gdzie cumują rybackie łódki oraz rośnie palma na sztucznie usypanej wysepce.

To małe miasteczko, gdzie czas płynie swoim powolnym tempem. Do największych atrakcji należy z pewnością kościół (twierdza) św. Marii, z którego murów obronnych i dzwonnicy, roztacza się piękny widok na zatokę i miasto. Vrboska to miejscowość wypoczynkowa z wieloma hotelami i pokojami pod wynajem. Miejsce tym bardziej idealne na wakacyjny urlop ponieważ, w przeciwieństwie do tego co może się stać nad polskim morzem - pada tutaj niezwykle rzadko (roczna suma opadów wynosi mniej niż 800 mm). Co ciekawe na całej wyspie Hvar nie ma żadnych rzek ani jezior - ale po co komu one, przy tak pięknym morzu... 🙂

Wyspa Brač

Z wyspy Hvar, rzut beretem do kolejnej wyspy o której chcemy wam dziś opowiedzieć.  Brač to górzysta wyspa z najwyższym szczytem - Vidova Gora (778 m n.p.m.). Jednak to nie góry są najbardziej popularnym turystycznym punktem z którego słynie wyspa, ale o tym za chwile.

Wyspę upodobali sobie miłośnicy sportów wodnych, w szczególności windsurferzy oraz kitesurferzy, ponieważ wyspa słynie z dość silnych wiatrów co sprawia, że jest idealnym miejscem do uprawiania tych sportów.

Jachty i statki przypływają do miejscowości Sumartin. To typowe chorwackie miasteczko portowe z wieloma przyjemnymi knajpkami, sklepami z pamiątkami i hotelami.

Wyspa zachowała swój urok i dziewicze plaże. Mimo wielu turystów i dość wąskich momentami żwirowych plaż, można tutaj znaleźć spokojne miejsce z dala od ludzi, gdzie można wsłuchać się w szum fal i nacieszyć oczy widokami krystalicznie czystego morza. Nie ma tu także wielkich, ekskluzywnych kurortów, kipiących przepychem. Są tutaj raczej średniej klasy i wielkości hotele oraz prywatne kwatery.

Zlatni Rat

A teraz o największej atrakcji wyspy Brač i miejscowości Bol, którą zobaczycie na wszystkich pocztówkach i folderach promocyjnych. Mowa tutaj o jednej z najpiękniejszych plaż na Adriatyku i domniemaną jedyną plażę na świecie prostopadle położoną w stosunku do nabrzeża! Nazywa się ona - Zlatni Rat (Złoty Róg, lub po angielsku Golden Cape) - nazwa wywodzi się z kształtu jaki plaża przybiera oraz koloru drobnego żwiru. Z daleka, na lądzie wygląda niewinnie, jednak zobaczcie na zdjęciu satelitarnym o czym mowa... robi wrażenie, prawda?

Plaża ma długość 158 m i zmienia swój kształt w zależności od wiatrów i pływów morskich. No niestety, taka a nie inna renoma i popularność miejsca wiąże się z konsekwencjami . W sezonie nie można tam praktycznie wsadzić szpilki, a na całej długości plaży rozstawione są parasole, które niestety psują widoki. Nie mniej jednak warto się tam wybrać i zobaczyć ten cud natury na własne oczy.