Różności

Inspiracje podróżnicze z targów turystycznych GLOBalnie

W końcu obiecany na Insta Stories  wpis z najciekawszymi inspiracjami podróżniczymi z Targów Turystycznych GLOBalnie, które miały miejsce w Katowicach pod koniec marca. Poniżej lista miejsc, które najbardziej mnie zaciekawiły. O niektórych usłyszałam pierwszy raz, a o innych już wcześniej i dowiedziałam się o nich więcej. No to zaczynamy:

Park Mużakowski

Park krajobrazowy położony jest po obu stronach polsko-niemieskiej granicy. Zachodnia część parku z ośrodkiem rezydenckim leży po stronie niemieckiej na terenie miasta Bad Muskau. Wschodnia część znajduje się zaś po stronie polskiej na terenie miasta Łęknica. Już od jakiegoś czasu planuje wypad w to miejsce, bo jest przepiękne. Na targach dowiedziałam się, że po stronie polskiej znajduje się ścieżka geoturystyczna na terenie dawnej Kopalni Babina. Przejście trasą ścieżki, o około 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się z krajobrazem pokopalnianym, m. in. ze zbiornikami kwaśnych wód, które przybierają różne, ciekawe kolory. Myślę, że na prawdę warto tam się udać przy okazji zwiedzania parku różaneczników w Kromlau ze zjawiskowym kamiennym mostem oraz parku Księcia Pucklera w Bad Muskau wpisanego na listę UNESCO. Dodatkową atrakcją, o której wcześniej nie wiedziałam jest Kolejka Leśna, gdzie do eksploatacji zostały przywrócone dwie lokomotywy parowe. Dworzec znajduje się w miejscowości Weißwasser, skąd można dojechać do obu parków.

 

Zamek Orawski

Wyjątkowo dużo inspiracji zebrałam na temat naszych słowackich sąsiadów. Zamek Orawski jest jednym z miejsc, które zainteresowały mnie najbardziej. Zamek jest przepięknie położony na skale nad rzeką Orawą. Daje on wiele możliwości, aby wyżyć się fotograficznie. W 2018 roku muzeum, które znajduje się na terenie zamku obchodzi swoją 150 rocznicę. Wyjątkową atrakcją w okolicy jest Orawska Kolej Leśna, jak za dawnych czasów można udać się na wycieczkę jedną z niewielu zachowanych kolejek wąskotorowych. Kolejka jest czynna cały rok, cała trasa, z pobytem na stacji Sedlo Beskyd, trwa około 1 godziny i 10 minut.

 

Ścieżka Koronami Drzew Bachkedka

Kolejną słowacką atrakcją jest ścieżka w koronach drzew. Słyszałam już o niej wcześniej i jest ona na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Znajduje się na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. To niezwykła konstrukcja, która lekkim pochyleniem doprowadzi Was na wysokość 24 metrów. Panoramiczny widok na Tatry Bielskie, Pieniny i malownicze Zamagurze musi być wspaniały, a bliskość natury i obcowanie z nią brzmi jak idealny odpoczynek od miejskiego zgiełku. W najbliższej okolicy są również inne atrakcje, szczególnie dla rodzin z dziećmi (mini zoo, place zabaw, trampoliny, ścieżki edukacyjne).

 

Kromieryż

Nie bez powodu Czesi wybrali to miasto najpiękniejszym w ich kraju, nazywane jest również "Hanackimi Atenami". Wcześniej o nim nie słyszałam, dlatego cieszę się, że wybrałam się na te targi. Najważniejszą atrakcją miasta, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest kompleks, który tworzą Pałac Arcybiskupi, Ogród Kwiatowy i Pałacowy. Zdjęcia w materiałach reklamowych i na stronie internetowej (www) wyglądają imponująco. Z ciekawostek warto wiedzieć, że wiele scen oskarowego filmu "Amadeusz" nakręcono właśnie w tym mieście. Ogród, porównywany do czeskiego Wersalu składa się z 20 tysięcy jednorocznych roślin kwiatowych - robi wrażenie? 🙂

 

Pałac Mała Wieś

Na koniec bardzo ładne miejsce do odwiedzenia w Polsce. Pałac w Małej Wsi to perła polskiego klasycyzmu. Również tutaj znajduje się przepiękny, romantyczny ogród francuski i jeden z najstarszych w Polsce sadów. Na terenie pałacu odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Myślę, że to ciekawa propozycja do odwiedzenia będąc na Mazowszu, w okolicach Warszawy.

 

Z targów wróciłam z całą siatą materiałów reklamowych, mapek, tras rowerowo-spacerowych. Odwiedzacie takie targi aby się zainspirować i poznać nowe miejsca?