Różności

Jak zorganizować pokaz slajdów z podróży

 

Po powrocie ze wspaniałych wakacji, chcielibyśmy podzielić się wspomnieniami z przyjaciółmi i znajomymi. Oto kilka porad, które mamy nadzieję pomogą odpowiedzieć na pytanie - Jak zorganizować niezapomniany pokaz slajdów z podróży połączony z super imprezą.

Rozdzielczość

Robiąc zdjęcia podczas wyjazdu, pamiętaj aby sprawdzić rozdzielczość i dopasować ją do tego, w jaki sposób będziecie później prezentować swoje zdjęcia - na wydruku, na wyświetlaczu tableta, laptopa czy telewizora (jeśli chcesz robić zdjęcia w największej rozdzielczości pamiętaj aby zaopatrzyć się w wystarczającą ilość kart pamięci).

 

Detale

Nie zapominaj o detalach przy robieniu zdjęć, to przecież te małe i na pozór drobne rzeczy zapadają nam najbardziej w pamięci. Uwiecznienie ich na zdjęciach pomoże w opowiadaniu historii z wyjazdu.

 

Kompozycja

Większość z nas nie jest zawodowymi fotografami i robienie zdjęć traktuje czysto hobbistycznie, jednak warto jest przypomnieć sobie podstawowe zasady kompozycji (opisane na przykład tutaj), starać się trzymać równo linię horyzontu, jak najlepiej kadrować - aby mieć jak najmniej pracy przy zdjęciach w programach graficznych po powrocie.

 

Artefakty

Podczas pobytu zaopatrzcie się w lokalne produkty, które będziecie mogli zaserwować podczas imprezy po powrocie. Jeśli o tym zapomnieliście, nic straconego, w dzisiejszych czasach można  wiele produktów kupić przez internet i z ich pomocą ugotować regionalne dania, które podkreśli klimat opisywanego miejsca. Pomyśl też o napojach, drinkach i koktajlach, które również będą powiązane z miejscem, które odwiedziliście.

Nie zapomnij o muzyce!

Zupełnie inaczej będzie się oglądało zdjęcia, kiedy w tle po cichu będzie rozbrzmiewała muzyka charakterystyczna dla danego kraju czy regionu. Później,można też do niej potańczyć 🙂 Można też spróbować nagrać odgłosy natury, które szczególnie wam utkwiły w pamięci (szum morza, nawoływanie sklepikarzy czy sprzedawców na targu, itp.)

Dokonaj wyboru

Selekcja jest kluczowa - Zazwyczaj z tygodniowego urlopu jesteśmy w stanie przywieźć kilkaset zdjęć. W dobie cyfryzacji nie zwracamy uwagi na to ile zdjęć (w zasadzie bardzo podobnych do siebie) jesteśmy w stanie "natrzaskać". Jedne są nieostre, inne prześwietlone. Postarajcie się wybrać te najlepsze i te które rzeczywiście pomogą wam w opowiedzeniu historii wyjazdu.

Balans

Postaraj się zachować balans, między zdjęciami na których jesteście wy i tymi na których was nie ma (czyli zdjęciami krajobrazów, architektury czy natury). Oczywiście ważne jest to aby pokazać jak fajnie się bawiliście, ale mając zdjęcia tylko i wyłącznie zbliżonych głów wasi przyjaciele szybko mogą się znudzić - bo wiedzą jak wyglądacie 😉

 

Daj odetchnąć

Liczba zdjęć oczywiście zależy od tego jak długo przebywaliście na wyjeździe i ilości odwiedzonych miejsc. Jeśli macie dużo zdjęć, które tak czy siak zostały wam po krytycznej selekcji, postarajcie się robić przerwy, aby nie przytłoczyć gości lub podzielcie wasz pokaz na kilka spotkań.

 

Opowiadaj

Postarajcie się nie przeskakiwać ze zdjęcia na zdjęcie w ciszy i żadnego komentarza. Miło jest gdy opowiecie co na zdjęciu się znajduje, może uda wam się znaleźć jakąś ciekawostkę, która urozmaici wizualny odbiór. To też super okazja aby uzupełnić wiedzę o miejscu w którym byliście.

 

Przyjemna atmosfera

Skupcie się na pozytywach, słuchanie narzekania na hotel, jedzenie, lub osoby wam towarzyszące, na pewno nie stworzą przyjaznej atmosfery i nie sprawią, że wasi goście będą się dobrze bawić.

Powodzenia i udanej zabawy!