Instagram,  Tech

Jak zredukować liczbę obserwowanych profili na Instagramie

Do niedawna na liczniku obserwowanych kont na Instagramie wybiło mi ponad 600 profili. Patrząc na innych użytkowników, nie jest to aż tak duża liczba, bo widuję takie, które mają 1k lub więcej. Ale prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie obserwować aż tylu profili, a do tego łatka mass followersa może przynieść nam niechlubną opinię, a nawet sprawić, że zostaniecie zablokowani lub oznaczeni przez innych jako spam.

Nie ma co ukrywać, odkąd Instagram zmienił zasady algorytmu wyświetlania treści w Waszym feedzie, przy takich ilościach obserwowanych osób nie będziecie w stanie być na bieżąco z tym co wrzucają Wasi Instagramowi ulubieńcy. Od dawna, twórcy internetowi i influencerzy narzekają na to, że ich społeczność zgłasza im zażalenia, że nie widzą ich nowych zdjęć na Instagramie. To poniekąd "wina" algorytmu, ale również jest to spowodowane tym, że ich kochani obserwujący, interesują się zbyt dużą ilością innych kont.

Słuchajcie, nie oceniam, bo sama jestem Instagramowym zapaleńcem i uwielbiam buszować po różnych profilach, które są niesamowicie kreatywne i inspirujące. Jednak najczęstszym błędem jest to, że zaczynamy obserwować kogoś, bo podobają nam się jego/jej zdjęcia na profilu. Patrząc obiektywnie, takich samych czy podobnych kont jest cała masa. Ładne zdjęcia to już niestety za mało, aby kogoś śledzić. Warto więc zastanowić się nad tym, czy to co widzisz u kogoś na profilu lub w Insta Stories jest dla Ciebie w jakiś sposób przydatne.

Usuwając konta z obserowanych na Instagramie, wchodziłam na każdy profil z osobna i zadawałam sobie pytanie czy:

  • kojarzę wrzucane przez tą osobę posty ze swojego feeda
  • otwierając Instagrama sprawdzam, czy pojawiły się od niego/niej nowe relacje/posty
  • sprawia mi radość / inspiruje mnie / uczy to co wrzuca twórca
  • jest coś co wyróżnia dany profil na tle innych
  • osoba/firma po drugiej stronie wprawia mnie w pozytywny nastrój

Rozumiem, że będziecie mieć wątpliwości co do niektórych profili, bo ja również je miałam, ale i na to jest sposób.

Jeżeli któreś z tych pytań nie pomaga Wam podjąć decyzji czy przestać kogoś obserwować na Instagramie, to wykorzystajcie narzędzie Zapisano, gdzie możecie tworzyć foldery z zapisanymi zdjęciami, które przypadły Wam do gustu.

Przypuśćmy, że obserwujesz kogoś, kto ma przepiękne mieszkanie i podoba Ci się wystrój w jej/jego domu, ale niekoniecznie treści, które wrzuca są dla Ciebie ciekawe czy inspirujące. Dodaj parę zdjęć wnętrz od tej osoby do folderu w zapisanych (na przykład o nazwie Wnętrza) i zachowaj je na moment, kiedy będziesz szukać inspiracji wnętrzarskich do swojego domu/mieszkania. Jeśli zatęsknisz za tą osobą, łatwo będziecie mogli odszukać ten profil właśnie w tym miejscu. A jeśli okaże się, że jednak często czujecie potrzebę, aby zaglądać do kogoś, to znaczy, że na prawdę powinniście wrócić do obserwowania tego profilu.

Kolejnym sposobem jest obserwowanie konkretnych hasztagów. W pewnym momencie miałam mega zajawkę na wegańskie dania, szukałam inspiracji i zaczęłam obserwować całą masę profili o tej tematyce. To kolejny błąd, ponieważ algorytm Instagramowy nie wyświetlał mi większości postów z tych kont. Teraz, aby wciąż otrzymywać dawkę inspiracji związaną z wegańskimi daniami, obserwuję hasztag #veganrecipes i dzięki temu Instagram wplata zdjęcia wegańskiego jedzenia w mojego feeda.

Za jakiś czas po raz kolejny będę robić przegląd obserwowanych kont. Powiem Wam, że dużo lepiej korzysta mi się z Instagrama i w końcu zaczęłam widzieć wpisy profili, które chciałabym widzieć w swoim feedzie 🙂